Muzyk, organista


Urodził się w 1976 roku i od dziecka mieszkał w Grodkowie. Od najmłodszych lat interesowała go muzyka organowa. Pierwszą styczność z muzyką miał w Grodkowie, kiedy na początku szkoły podstawowej uczęszczał do ogniska muzycznego w Domu Kultury na pianino. Po kilku latach rozpoczął naukę w nyskiej szkole muzycznej, ale w klasie trąbki, gdyż na pianino nie było wówczas miejsca podczas rekrutacji.

 

W młodości pan Lauzer nie przepadał za muzyką klasyczną. Wychowywał się na muzyce z lat 80, były to zespoły BAJM, MANAAM. Lubił też muzykę organową. Jego pierwszym mentorem w tej dziedzinie był śp. Stanisław Ożga – wieloletni organista w parafii św. Michała Archanioła w Grodkowie. Młody Marcin bardzo uważnie przyglądał się pracy pana Stanisława. Drugim mistrzem dla dorastającego Marcina Lauzera był organista z bazyliki nyskiej, pan Bogdan Truty (ojciec obecnego organisty – pana Jacka Trutego), a następnie profesorowie w Katowicach. Dzięki temu, że nauczył się grać na trąbce w Nysie, mógł grać podczas mszy obok organisty, później zaś akompaniować na organach. Stanisław Ożga ponadto uczył go śpiewania pieśni sakralnych. Zainspirowany grą Stanisława Ożgi Marcin Lauzer jako młodzieniec marzył pracować przy organach. Od młodości akompaniował Chórowi Cecyliańskiemu założonemu przez pana Ożgę. Pan Marcin ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, wydział teorii edukacji muzycznej i dyrygentury.
Jak to się stało, że został organistą?
Na piątym roku studiów w Katowicach przeczytał ogłoszenie o pracy organisty na Jasnej Górze w Częstochowie. Paulini poszukiwali nowych, młodych organistów, dlatego z tej szansy chciał skorzystać. I udało się. Obecnie (2018) od 16 lat Pan Marcin jest organistą na Jasnej Górze. Od 2005 roku prowadzi ,,Jasnogórski Chór Mieszany”. Tworzą go amatorzy, którzy pochodzą z okolic Częstochowy, ale mimo to udało się im wspólnie zrobić ciekawy repertuar, m.in. śpiewają „Requiem” i „Mszę Koronacyjną” Mozarta. Zawód organisty jest dla pana Marcina również powołaniem, gdyż uważa, że tak powinno być, żeby w graniu była „dusza”. Ważna jest technika, czy to w śpiewie czy w grze, ale potem „trzeba do tego jeszcze włożyć serce” – cytując naszego muzyka. Kiedyś więcej grał na koncertach, teraz sam organizuje koncerty dla innych artystów, a w swoim życiu zawodowym skupia się przede wszystkim na graniu podczas liturgii.przede wszystkim na graniu podczas liturgii. Działalność muzyczna w Grodkowie Nasz organista nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. W tym roku przypada 10. rocznica organizowanego przez niego Grodkowskiego Lata Organowego, jednego z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Są to nie tylko koncerty w kościele, ale także w ramach Lata Organowego były organizowane ciekawe wycieczki do pobliskich wiosek i prezentacja tamtejszych zabytkowych organów, nietypowe koncerty dzwonów, czy hejnały z wieży ratuszowej. Do miasta przyjeżdżają najlepsi organiści z całej Polski (na przykład profesor Julian Gembalski z katowickiej Akademii Muzycznej czy profesor Roman Perucki grający na słynnych organach w Gdańsku-Oliwie). Festiwal jest też wspaniałą okazją do prezentacji najpopularniejszych utworów muzyki organowej wykonywanej w świątyniach. Niejednokrotnie podczas festiwalu prezentowana jest również muzyka wielkiego grodkowianina, Józefa Elsnera. Zatem popularyzacja muzyki poważnej, organowej, przybliżanie jej zwykłym odbiorcom, jest jednym z celów pana Lauzera. Ważnym wydarzeniem muzycznym było prawykonanie w filharmonii opolskiej Mszy g-moll Józefa Elsnera z opracowanego z inicjatywy Marcina Lauzera rękopisu. Elsner zadedykował ten utwór ponad półtora wieku temu “miejscu swojego urodzenia” (taką dedykację umieścił kompozytor w swojej partyturze). Powtórka tego historycznego wykonania odbyła się z okazji 750-lecia lokacji Grodkowa - 4 listopada 2018 roku w grodkowskim kościele przez 70 muzyków z wrocławskiej Akademii Muzycznej i Jasnej Góry.Pan Marcin od najmłodszych lat interesował się historią lokalną, regionalizmem. Dzięki temu może pochwalić się nieprzeciętną wiedzą o historii Grodkowa, muzykach pochodzących z Grodkowa – Józefie Elsnerze, Sylviusie Leopoldzie Weissie. Nadto interesuje się architekturą i sztuką sakralną. Ma dużą wiedzę o naszym kościele i organach. Wiedzą z zakresu muzyki dzieli się ze studentami jako wykładowca przedmiotów teoretycznych i praktyki organowej w częstochowskim Instytucie Liturgii i Muzyki Kościelnej.



Chcesz zamieścić informacje na tej stronie ?
Potrzebujesz stworzyć lub zmienić swoją stronę ?
Potrzebujesz stworzyć stronę zgodną z najnowszymi trendami i standardami
lub myślisz o odświeżeniu swojej starej strony - napisz do nas teraz !
  
szybki kontakt w sprawach pilnych
tel : 609-793-404
reklama 793-212-115
Created by Paweł Jurasz

copyright © Grodkow.com Wszelkie prawa zastrzeżone, Warunki korzystania

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.-